Latinski naziv: Aloe Vera Barbadensis Miller
Ova zanimljiva i lijepa mesnatica, od davnina je golicala znatiželju i poticala na korištenje i istraživanje zbog svojih hranjivih i ljekovitih svojstava.
Podrijetlom iz južnei istočne Afrike, aloe vera se danas uzgaja diljem Sredozemlja, Indije, Karipskog otočja i Australije. Njen naziv, aloe vera, zabilježen je prvi put još u doba staroga Egipta. Legende kažu da je za nju znala i kraljica Kleopatra, poznata po svom odnosu prema njegovanju tijela ta da je aloin gel koristila za njegu kože a bila je jedno od najkorištenijih ljekovitih sredstava u rukama prvih liječnika – Plinija, Eldera i Diskuridesa te štovana od Galena, oca suvremene medicine.
Kada su je davnih dana u ruke uzimali ayurvedski liječnici, prvo što su uočili je njeno izvanredno svojstvo hlađenja. I istina je, za aloe verom ćemo rado posegnuti uvijek kada nas sunce opeče. Iako je najpoznatija kao sredstvo za zacjeljivanje ozljeda kože, snažno terapijsko djelovanje se postiže i njenim oralnim uzimanjem. U kineskoj se medicini aloe vera cijeni i koristi za uklanjanje suvišne topline iz jetre a sličnu detoksikacijsku ulogu ima i u ayurvedi. Njen naziv na sanskritu (Kumari) prevodi se u značenju "mladenačka vitalnost", "djevica", što u izravnu vezu dovodi njena imunološka svojstva, svojstva regeneracije ali i utjecaj na rad ženskih reproduktivnih organa. Oralno uzimanje aloe, prema ayurvedi, potiče rad jetre, balansira šećer u krvi, smanjuje masnoće, utječe na menstrualni ciklus...Taj sukulent mesnatih listova, sadrži gel čiji je sadržaj čak 96% vode. Gel ima antiupalna svojstva te je pogodan za tretiranje uplanih procesa na koži i općenito za liječenje kožnih bolesti. Aloa ima odlična i antigljivična svojstva a kroz dugu povijest svojega korištenja, najviše je proučavana zbog svojeg snažnog učinka na zacjeljivanje rana. Aloe vera djeluje na probavni trakt. Uzimana u manjim količinama ona potiče apetit i stimulira probavu, djeluje protiv parazita dok je u većim dozama jak laksativ zbog čega je treba uzimati isključivo u dogovoru s liječnikom i pod nadzorom (osobito treba paziti ukoliko se uzma u obliku praha).
Kada gledamo njen utjecaj na urogenitalni sustav, valja istaknuti da je ona diuretik a ayurveda ističe njena svojstva (snigdha, picchilla...) što povezuje njenu ulogu u poticanju sekrecije sjemena kod muškaraca a što je vezuje sa učinkom afrodizijaka. U žena se savjetuje njeno korištenje u svrhu liječenja vaginalnih, cervikalnih upala. U svojoj osnovi, aloe vera je mješavina okusa u kojoj jednu od uloga ima i slatko zbog kojeg ona djeluje na hranjenje tkiva i smatra se antioxidansom i generalnim tonikom koji pospješuje zdravlje i jača organizam.
U ayurvedskim tretmanima i formulama koristi se za liječenje ženskih oboljenja i reproduktivnog sustava i često se koristi u kombinaciji sa biljkama Shatavari i Manjistha.
Vanjska primjena:
- oblozi / kod upala, infekcija, rana.. Uz nadzor i prethodno učinjene konzultacije, može se koristiti u liječenju glavobolja, konjuktivitisa..
- prah / u manjoj kolčini, za tretiranje rana
- pasta / u određenim biljnim kombinacijama i formulama, aplicira se na oboljela mjesta
- sok / ima utjecaj rashlađivanja, hlađenja te se može primjenjivati izravnim apliciranjem na kožu.
KONTRAINDIKACIJE
- Zbog svojeg utjecaja na krvotok tj. cirkulaciju, ona djeluje na kontrakcije te je ne smijemo koristiti u vrijeme trudnoća kao niti u vrijeme menstruacije
- Aloe vera je laksativ te se ne preporučuje koristiti u duljem vremenskom periodu dok doziranje mora odrediti stručna osoba
- Ne preporučuje se koristiti dojiljama
- Ayurveda preporučuje korištenje svježeg gela koji utječe povoljno na sve tri doshe dok uzimana u prahu povećava vata doshu i treba ju uzimati pod povećanim nadzorom
NAPOMENA
Danas, moram to istaknuti, aloe vera je poput mnogih biljaka, užasno zloupotrebljavana. U želji da se iskoristi bolest čovjeka za interese pojedinaca i njihovo bogaćenje, na tržištu se nalazi velik broj proizvoda na kojima se ističe ljekoviti učinak aloe vere ali, na žalost, odmah vas želim uputiti u to da tomu u većini slučajeva nije tako. Razrjeđivana, sa brojnim kemijskim dodacima, utjecajima šećera...ona, osim svojim imenom koji se koristi u svrhe nemilosrdne zlouporabe, neće donijeti ništa dobrog po vas i vaše zdravlje. Isto tako, ne savjetujem ni to da sami izrađujete gel iz kućne radinosti u svrhu oralnog korištenja. To napominjem najviše iz tog razloga što purgativne sastojke nije jednostavno odvojiti od unutarnjeg, umirujućeg gela.