Latinski naziv: Lavanda angustifolija

Postoji mnogo vrsta lavande. Negdje sam davno pročitala podatak o tome kako postoji preko 30 vrsta ove prelijepe, grmolike trajnice.

 

Latinski naziv: Lavanda angustifolija

Postoji mnogo vrsta lavande. Negdje sam davno pročitala podatak o tome kako postoji preko 30 vrsta ove prelijepe, grmolike trajnice.

Ovisno o vrsti, variraju joj visina, oblik i boja listova i cvijeta od kojeg se, unatoč svoj raznolikosti, najkvalitetnije ulje dobiva od vrsta Lavandula stoechas i Lavandula augustifolia kojima još možemo pridodati i dosta korištenu širokolisnu lavandu (Lavandula spica ili Lavandula latifolia). U nas se često uz spominjanje lavande veže slika ljubičastih nasada s otoka Hvara. Ali, taj prelijepi prizor i intenzivan miris ne dolaze od lavande već od lavandina tj. Budrovke, hibridne lavande dobivene prirodnim križanjem uskolisne i širokolisne lavande. Lavandin    (Lavandula hybrida Reverchon) je u odnosu na pravu lavandu, zbijeniji grm, visok u prosjeku između 80 - 120 cm, promjera više od 150 cm. Njegov je miris intenzivniji a eterično ulje ima drugačije djelovanje od onoga u prave lavande, bogatije je kamforom i ima manje ljekovito djelovanje od lavandinog. Lavanda se uzgaja zbog eteričnog ulja koje ima veću vrijednost što je veći postotak estera (linalilacetat i linalol).  Ostali sastojci ulja su borniol, kamfor, geraniol, citronelal i dr. a kako bismo prilikom berbe u cvjetovima zadržali najveću količinu aktivnih tvari, najbolje ju je brati u ranim jutarnjim satima i to u razdoblju kada je tek polovica njenih cvjetova otvorena.

No, kada stavimo sa strane sve stručne i znanstvene nazive, terminologiju, opise i tumačenja…pred nama je prelijepa biljka koja svoj pravi zamah doseže u trećoj godini sadnje i rasta. Otporna i nenametljiva, dobro podnosi visoke i niske temperature zbog čega ju, na sreću, sve češće možemo vidjeti u kontinentalnim krajevima. A kada u ljeto procvjeta i pozove kukce i pčele, ona nam oblikom, bojom i nadasve opojnim mirisom, potvrđuje slavu koja ju prati još od vremena kada su je, zbog korištenja u kupkama i mirisnim ceremonijama opuštanja i uljepšavanja, stari Rimljani nazvali prema riječi lavare, prati, što se, vrlo vjerojatno, odnosilo i na ljekovito djelovanje ove biljke u njegovanju kože, ublažavanju iritacija i ispiranju rana.

Ajurvedski pogled na lavandu

Iako lavanda nije bila poznata prvim ajurvedskim liječnicima, ayurveda itekako poznaje i priznaje ljekovitost ove biljke koju razmatra u ajurvedskom kontekstu. Njeno blago svojstvo rashlađivanja čini ju korisnom za sva tri ajurvedska mentalno-tjelesna tipa (vata, pitta, kapha) dok se lavandino ulje preporučuje i koristi za smirivanje tj. ublažavanje pitta doshe ( osobito kod kožnih iritacija, upale, hipertenzija…).

Osnovna djelovanja lavande:

  • Sredstvo za smirenje/ Eterično ulje lavande ima smirujući miris što ga čini izvrsnim tonikom za živce. Lavanda pomaže u liječenju migrene, glavobolje, anksioznosti, depresije, napetosti i stresa. Njen ugodan miris otklanja umor i nemir te povećava mentalnu aktivnost. Kao sredstvo za smirenje i opuštenje, osim ulja, pomaže i čaj od cvjetova lavande ali i umirujuća kupka.
  • Nesanica/ Lavandino eterično ulje umiruje tijelo, ugodno rashlađuje i potiče san.
  • Uklanjanje ili smanjenje bolova/ Eterično ulje lavande je izvrstan lijek za razne vrste bolova. Pomaže kod neuralgija, išijasa, lumbaga, bolova u vratu, djeluje na upale mišića i smanjuje  mišićnu bol i napetost, utječe na reumu, uganuća, lumbago. Redovita masaža uljem lavande  olakšava bolove u zglobovima.
  • Urinarni trakt/ Eterično ulje je dobro za reguliranje urinarnih poremećaja i stimuliranje proizvodnje mokraće. Pomaže u reguliranju hormonalnog balansa, ublažava cistitis ili upalu mokraćnog mjehura te smanjuje nastanak grčeva.
  • Dišni sustav/ Lavandino ulje se intenzivno koristi za dišne probleme, uključujući infekcije grla, gripu, kašalj, prehlade, astmu, začepljenje sinusa, bronhitis, kašalj, laringitis. Kod tih je stanja ulje poželjno koristi u obliku pare te se inhalirati ili nanositi ulje na područje kože vrata, prsa i leđa.
  • Cirkulacija/ Eterično ulje je također dobar za poboljšanje cirkulacije u tijelu. Smanjuje krvni tlak i koristi se kod pojave hipertenzije.
  • Probava/ Ulje lavande je korisna za probavu jer povećava pokretljivost crijeva. Ulje također potiče proizvodnju želučanih sokova i žuči i tako pomaže u liječenju bolova u želucu, kolika, nadutosti, povraćanja i proljeva.
  • Imunitet/ Redovita uporaba eteričnog ulja lavande osnažuje imunitet i stvara otpornost na bolesti.
  • Njega kože/ Zdravstvene prednosti eteričnog ulja za kožu može se pripisati antiseptičkim i antigljivičnim svojstva. Ulje se koristi za liječenje brojnih kožnih bolesti / akne, psorijaza, upale... Lavanda se koristi kod liječenja rane, posjekotina, opeklina (iritacija na sunce, opeklina) te pomaže u regeneraciji i zarastanju ožiljaka.

Nekoliko praktičnih savjeta:

  1. Ulje za njegovanje kože: Kapi lavandinog eteričnog ulja, pomiješane s kvalitetnim maslinovim uljem, umiruju kožu, osobito nakon iritacija. Navedenom kombinacijom možete tretirati cijelo tijelo, lice i kosu.
  2. Ulje za uklanjanje napetosti, glavobolje: Neutralnom ulju (sezamovo ulje) dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja lavande i nanesite ga na sljepoočnice te na stražnji dio vrata kako biste uklonili bol i napetost.
  3. Čaj: Ugodnog okusa, lavandin čaj ima široku primjenu. Koristi se za umirenje i opuštanje, pri pojavi nesanice a djelotvoran je i kod oslabljenog imuniteta, prehlada... 4 žlice suhih cvjetova lavande prelijte sa 1l vruće vode. Pustite da odstoji 5 minuta. Čaj procijedite, dodajte mu prstohvat cimeta i pijte ga tijekom dana (ukoliko želite tijekom cijelog dana piti topao čaj, toplog ga spremite u termosicu).
  4. Kupka: Prednosti lavandine kupke su višestruke. Osim relaksirajućeg učinka na mišiće, miris lavande opušta i smiruje a antiseptička svojstva djeluju na pojavu prištića, sitnih upala, iritacija...Usitnjene cvjetiće omotajte gazom ili tkaninom, povežite ih i stavite u vruću vodu. Poželjno je pričekati nekoliko trenutaka da se poveže sadržaj cvijeta sa vodom. 
  5. Kupka sa oparkom lavande : 50 grama suhog cvijeta lavande prelije se litrom kipuće vode. Nakon 30 minuta se ocijedi te se doda vodi za kupanje.
  6. Kod blažih probavnih poremećaja: Jednom dnevno, nekoliko kapi lavandina ulja nakapajte na kocku šećera koju zatim polako otapajte u ustima.
  7. Nesanica: U večernjim satima popijte blagi čaj od kamilice i lavade (1 žličicu suhog cvijeta lavande i 1 žličicu suhog cvijeta kamilice prelijte sa 3 dl vruće voda. Piti procijeđeno nakon 5 minuta.
  8. Nesanica i ublažavanje nemira: U sobi zapalite mirisnu lampicu s eteričnim uljem lavande ili pored jastuka stavite platnenu vrećicu napunjenu suhim cvjetovima lavande.
  9. Kod uboda kukaca: Jedna do dvije kapi eteričnog ulja nanesite izravno na mjesto uboda
  10. Cvjetna vodica: Zbog uravnotežene pH vrijednosti, hidrolat lavande je idealan za njegu svih tipova kože. Cvjetna vodica rashlađuje i umiruje. Iz tih je razloga vodicu preporučeno koristiti u obliku spreja kojim se možete osvježavati tijekom ljetnih dana.