Print
Category: Ljekovito bilje i začini
Hits: 5082

Latinski naziv: Chamomilla recutita, Matricaria recutita

Obično kada pomislimo na čaj, prva nam na pamet padne kamilica. Pratila nas je već od ranih djetinjih dana kada su nam majke njome znale umivati lice, njegovati osutu kožu ili nam davati čaj, čiju smo blagost rado uživali.

Tako meka i nježna, sa svojom moći smirivanja, čovjeku je pratiteljica tijekom cijeloga života. Taj prastari narodni lijek u kojem je središte osušeni cvijet kamilice, danas je priznat i uvršten u farmakopeji čak 26 zemalja.

Njena antiupalna, antibakterijska, antisedativna i antialergijska svojstva pokazuju djelotvornost u liječenju groznice, mučnine, astme, kolika, kožnih bolesti i upala, želučanih bolesti, prehlada. Iako je najpoznatija kao mišić relaxant i antispasmodic, kamilica ima i drugih svojstava od kojih ističem antiseptička i protuupalna svojstva. Njena ljekovitost izvire iz sitnih joj cvjetića koji sadrže hlapiva ulja, flavonoide i druge terapijske tvari.

Od kamilice je najbolje koristiti cvijet a njeno je djelovanje u prvome redu usmjereno na respiratorni, probavni i nervni sustav. Njeni su osušeni cvjetovi poznati po svojim sedativnim svojstvima što govori o tome da kamilica ima sposobnost smanjivanja anksioznosti, stresa i napetosti što osjećamo i u slabljenju mišićne napetosti i umirivanju tijela. Upravo iz tih razloga, kamilicu je u obliku čaja poželjno uzimati prije spavanja jer umanjuje simptome nemira, uravotežuje i utječe na miran san što koristi osobama koje pate od nesanice. Svakako ju koristite kao čaj, zatim u čajnim mješavinama, kao dodatak za opuštajuću i mirisnu kupelj, kao dodatak za njegovanje vrta u biodinamičkim pripravcima ( jer, ono što liječi čovjeka, liječi i biljku samu ), za izradu ulja (osobito u kombinaciji s maslinovim uljem), za izradu hladnih i toplih obloga kojima umirujete um i tijelo... Jednom riječju., rijedak je cvijetak ta ljupka kamilica, laka za pripremu i ugodna za korištenje a na sreću, možete ju i u vrtu posaditi.

Savjeti za branje:

Ako ju, poput mene, berete u svom vrtu, odmah ju spremite na vrlo suho i tamnije mjesto na kojem se može dobro osušiti jer u suprotnom, kamilica izgubi svoju ljiepu, ugodno žutu boju.
Kako se radi o nježnom cvijetu, nemojte ga previše dirati prstima jer se pri trenju uništi ne samo cvijet, već se izgubi i njegov ugodan miris.

Kamilicu možetemo koristiti za vanjsku i unutarnju upotrebu:

Napomena:

korištena u većim količinama, kamilica utječe na povećavanje Vate; treba voditi računa i o doziranju jer veće koncentracije mogu izazvati mučninu a rjeđe i alergijske reakcije.